Бизнис

Нови осум случаи со коронавирус во Косово, заразени вкупно 71 лице

Националниот институт за јавно здравство на Косово (ИШПК) објави попладнево дека во земјата се откриени осум нови случаи на лица заразени со вирусот Ковид-19, по што официјалната бројка на носители на новиот коронавирус сега изнесува 71, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението на ИШПК, четворица од лицата кај кои денеска е потврдено присуството на Ковид-19 се од село во општина Малишево, тројца се жители на Приштина и едно лице од општина Вучитрн.

Во текот на денешниот ден во лабораторијата за молекуларна миробиологија на ИШПК се испитани 34 примероци земени од лица хоспитализирани на Инфективната клиника на Клиничкиот и универзитетски центар на Косово и од терен.

Од 8 февруари, заклучно со денешнниот ден, тестирани се вкупно 766 примероци на лица за кои постоело сомневање дека се заразени од коронавирусот. Од нив, 71 случај резултираа со позитивен наод, додека едно лице, возрасен маж на 82-годишна возраст, почина, се вели во соопштението на ИШКП.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Инвестиции во кадар, опрема и менаџмент за раст на македонската економија

saso user

МЗШВ Николовски во Р. Чешка на бизнис средби со македонски и чешки компании

saso user

Ципрас ги повика граѓаните да летуваат на Халкидики

saso user