Бизнис

Зголемен прометот на услугите кај научното истражување и ветеринарните дејности, намален во филмскиот сектор

Прометот од продажбата на услугите во четвртото тримесечје од 2019 година е повисок во споредба со истиот квартал во 2018 за 2,7 проценти, соопшти денеска Државниот завод за статистика.Во четвртото тримесечје лани, најголем пораст на прометот во услугите во однос на последните три месеци од 2018 година има кај услугите од научно истражување и развој за 22,2 отсто, како и кај ветеринарните дејности за 19,2 процента.

Најголемо намалување од 13,7 отсто е забележано во филмската дејност, продукцијата на видео и телевизиска програма и дејностите на снимање звучни записи и музичко издаваштво.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

СОНК утре ќе го поддржи штрајкот во културата најавен од СКРМ

saso user

Во номеври се намалил бројот на работници во индустријата

saso user

Од полноќ нови пониски цени на горивата

saso user