Бизнис

Европските берзи и денес продолжуваат да растат

Европските пазари на капитал и денес продолжија да бележат профит, охрабрени од вестите дека финансиската инјекција од два трилиони американски долари е одобрена од американските власти.

Пан-европскиот индекс „Стоккс 600“ порасна за 2,1 процент по отворањето на берзата во 8:04 часот, добивки бележат пред се акциите од енергетскиот, индустрискиот, финансискиот и рударскиот сектор, пренесува „Ројтерс“.

Ваквиот раст претставува продолжување на вчерашниот силен пораст на европските берзи.

Во вторникот британската берза зајакна за над 9,0 проценти, германската берза за скоро 11 проценти, а француската берза за околу пет проценти.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Обединетите Нации ја избраа новата министерка Ангеловска за „Жена-амбасадор на дигитална трговија”

saso user

Африканската свинска чума ќе седне на заедничка маса експерти од земјава од Србија и од Бугарија

saso user

ЕСКО модел за јавно осветлување на Македонска Каменица и Чешиново – Облешево

saso user