Македонија

Димитров до опозицијата: Аман не одмагајте, срамота е!

Во време кога ресурсите, напорите, вкупната енергија на целата нација се насочени во борбата против коронавирусот, опозицијата се однесува небаре е друг, политички „вирус”, фабрика за лажни вести, напаѓајќи ги институциите преку ширење клевети и ноторни лаги, вели во писмена изјава министерот за надворешни работи Никола Димитров.– Ако веќе не помагате, во време на вонредна состојба, аман не одмагајте – срамота е!, истакнува Димитров.

Според него, денес наместо целосно да се занимава со проблеми на граѓани, камионски транспорт, странска помош за кризата, дел од времето мора да го потроши на, како што вели, на зелените (но не во смисла на екологија) тврдења на опозицијата дека во период на криза, меѓу 17 и 20 март МНР потрошило нешто помалку од 24 илјади евра (1.457.517 денари) за патувања во странство.
– Ова, е чиста лага – вели Димитров.Вистината, според министерот, е дека тој лично во март нема ниту патување во странство, а последното патување пак на дипломат од МНР во странство е на 3 март. Оттука, појаснува, МНР меѓу 17 и 20 март за службени патувања има потрошено нула денари.

– Приказот од трезорот што го злоупотребуваат се однесува: на претходно реализирани авиокарти на дипломати од МНР во износ помал од 1.500 евра (91.060 денари) и на редовна месечна дознака за патни трошоци на нашите амбасади низ светот, на сите 57 дипломатско-конзуларни претставништва на Северна Македонија во износ од приближно 22.000 евра (1.366.457 денари) односно нешто под 400 евра по ДКП – вели Димитров.

Toј појаснува дека трезорот со самото дозначување на овие средства од МНР до ДКП-та нив ги смета како веќе реализирани трошоци, иако реално истите се реализираат сукцесивно, во текот на месецот, од секое ДКП посебно, за извршување на своите редовни задачи.

– Е сега, оти ова е тотално редовна активност, навистина згрозува фактот што се злоупотребува од луѓе кои ја разбираат, кои точно знаат за што се работи и сепак одлучиле да манипулираат и да лажат, во време кога МНР е една од клучните алки во борбата против маката што не’ снајде. Овие обиди за саботажа, овие гнасни игри нема да дозволам да фрлат дамка врз работата на Министерството. За оваа пропаганда ќе си покренам соодветни постапки –  истакнува Димитров.

Тој оценува дека во недела кога татковината се зачленува во НАТО, кога ЕУ одлучи да започне пристапни преговори – национални стратешки интереси со децении – можеби и ќе беше премногу да се очекува, како што вели, „здружението” да успее да се издигне и да честита на историскиот успех.

Но, додава, минимум достоинство и човечки вредности ќе наложат воздржување од лаги барем додека трае оваа битка во која за жал, очигледно коронавирусот не е единствениот непријател на македонските граѓани и на државата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Кривична пријава за злоупотреба на постапката за јавен повик, доделување на договор за јавна набавка

saso user

Невреме ја прекина потрагата по урнатиот авион кај Солунска Глава

saso user

ОСМАНИ: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е ИНСТИТУЦИОНАЛНО ПОВРЗАНА СО ЕУ И Е ВНАТРЕШНО ПРАШАЊЕ НА УНИЈАТА

saso user