Балкан

Во Грција вкупно 22 жртви од Ковид-19, заразени 821 лице

Уште две лица во Грција починаа од коронавирусот, со што бројката на жртви се зголеми на 22, додека, пак, регистриран е вкупно 821 потврден случај на Ковид-19, од кои 78 се во изминатите 24 часа, јави дописничката на МИА од Атина.

Според податоците соопштени од претставникот за Ковид-19 од Министерството за здравство на Грција, професорот епидемиолог Сотирис Циодрас, хоспитализирани се 134 лица, приклучени се на апарати 53 граѓани, а 36 се пуштени од болница.

Во Грција, до сега се анализирани над десет илјади примероци.

Заменик – министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Хардаљас на денешната прес- конференција рече дека поради појавени девет позитивни случаи на коронавирусот во општинската единица Мики во регионот на градот Ксанти од 18 часот попладнево е прогласена вонредна состојба.

Селото со околу 1.000 жители во следните две седмици ќе биде во целосен карантин, без можност за движење на граѓаните.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Осми заразен од коронавирус во Хрватска

saso user

Невремето ја погоди и Албанија: Двајца загинати на крајбрежјето

saso user

До смрт искасано бебе во Атина од домашно куче

saso user