Здравје

Што им помогнало на Кинезите да се изборат со коронавирусот во домашна изолација: Задолжително пробајте го ова!

Станува збор за вежбање. Имено, Кинезите отсекогаш имале навика да вежбаат. Добро ви е познато дека тие секое утро практикуваат тај чи во парковите, во групи или самостојно.

За време на коронавирусот, тие воделе смета и за своето физичко здравје. Неможноста да излезат надвор не ги спречила да вежбаат, напротив. Tие и понатаму продолжиле со вежбање.

Познато е дека добрата физичка активност, како што е вежбањето, помага за намалување на стресот, а да не зборуваме за здравствените придобивки.

Па затоа, ви предлагаме додека сте во изолација да вежбате. Освен што ќе се ослободите од стресот и напнатоста, ќе го подобрите и вашето физичко здравје, но и ќе се окупирате со корисно неколку часа.

Предлог вежби:
Клекнувања: 15 клекнувања по 3 повторувања.
Стомачни вежби: 15 стомачни вежби по 3 повторувања.
Истегнување 15 минути.
Планк: 1 минута.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Намирници кои треба да ги избегнуваме

saso user

Три рецепти со цимет за побрзо слабеење

saso user

Зошто не треба повеќе пати да пиете вода од истото шише?

saso user