Македонија Топ вести

Др.Венко Филипче , човек Херој .

Макеоднија конечно  доби професионален  министер за здравство ! Ова е моделот на потреен посветен прав министер кој се грижи за здравјето на граѓаните. Како добро и организирано се справува со пандемијата на Корона Северна Македонија, секоја чест. Филипче е голем човек пред се, професионалец во секој сегмент. Доколку некој воопшто не спие во овие моменти во Македонија, тоа сигурно е Др Венко Филипче. -„Ова е тежок момент за целото човештво , сега не е време за политичко мудрување , сега е потребно разумно однесување на сите граѓани.Во овој момент врвен приоритет претсавува ,како да спречиме ширење на Корона висрусот, министерството за здравство сега тоа е врвен приоритет.Сите оние мерки кој се и како препораки на СЗО, искуствата кој ги имаме од претходните пандемии, се она што се случуваше во Кина ,Италија , треба да ни биде пример ,како навремено да постапуваме , да спроведуваме мерки за доброто на сите граѓани на РСМ, тоа е оној врвен приоритет, од кој нема да остапам ниту јас ниту министерството за здравство. Сите здравствени капацитети ,сега се насочуваат кон превенција , но и екипирање со лудство и потребни медицински препарати,заштитна опрема , потребни медицински опреми,кој се потребни доколку имаме поголема бројка на инфицирани лица.Во ниту еден момент во сите овие деннови Комисијата за заразни болести и комитетот не се споменуваат политичките изборни процеси.За нас приоритет е справѕвање со настанатат состојба, за нас Јавното Здравје е врвен приоритет…“ ќе истакне доктор Венко Филипче, херојот во Македонија во 21 век.

С.Денеосвски

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„ДОСИЕ ИНТЕГРА 09“-Битола изградила висококатница дива градба,чекеле мериторно решение од Сугарески?!дЕЛ 1-Ви

saso user

Авион принудно слетал на автопатот Загреб – Риека, нема повредени (ФОТО)

saso user

Со палета повредено 25-годишно момче во фабрика во Виница

saso user