Спорт

Нејмар со трета тужба против Барселона

Бразилската sвезда на Пари Сен Жермен, Нејмар повторно го тужи својот поранешен клуб Барселона.

Неговото трето побарување против Каталонците е за 6,5 милиони евра. Претходните две беа за вкупно 32,1 милиони евра, а се однесуваа на премиите за задоцнети плати и неплатен хонорар за обновување на договорот.

Овој пат, Нејмар бара компензација од клубот, откако даночните власти во Шпанија го прашале за сумата за која станува збор. Тие прифаќаат дека дел од парите што Барселона ги платила на Сантош за неговиот трансфер во 2013 година влегле во негов џеб како скриена награда преку фиктивни договори за имиџ правата.

Веста е од „Ел Мундо“, кој пред неколку дена објави дека Нејмар бара 4,5 милиони евра од Барселона за неодигрување на втората контролна средба со Сантош.

Секако, новите потези на Нејмар конечно ја затвораат темата за неговото евентуално враќање на „Камп Ноу“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Раул Гонзалез повеќе не е селектор на Македонија

ohrid_user

УЕФА нема да ја казни Бугарија за мешање на политиката во спортот

saso user

Барселона очекува да биде првиот клуб со приход што надминува милијарда евра по сезона

saso user