Здравје

Најдобрите рецепти со ѓумбир кои се одлични за вашето здравје!

Оваа билка се здоби со огромна популарност заради своите здравствени придобивки. Се смета дека потекнува од подножјето на Хималаите во северна Индија и е сроден со куркумата.

Веруваме дека речиси сите денеска знаат колку се цени ѓумбирот како природен лек. А дали знаевте како можете да го подготвите ѓумбирот за да ги искористите неговите здравствени придобивки?

Еве ги, најдобрите рецепти за ѓумбир се пред вас!

Ѓумбир со мед

Комбинацијата на ѓумбир и мед е древен тоник, кој е особено популарен во азиската, индиската и арапската хербална медицина, при што ‘медовата вода’ се користи како посредник за да се пренесат придобивките од коренот на ѓумбир во организмот.

Состојки:

 • 1 лажица свежо сечкан / ситно сечкан ѓумбир
 • 1 лажица мед
 • 1 чаша топла вода

Приготвување:

 1. Ставете рендан ѓумбир во шолја зовриена вода.
 2. Оставете да отстои 5-10 минути и извадете го ѓумбирот.
 3. Додадете мед кога пијалокот доволно ќе се олади.

Оваа комбинација е тоник најпознат како природен лек за варење.

Како природен антибиотик, оваа лековита смеса:

 1. Го стимулира имунитетот кај оние со слаб дигестивен систем.
 2. Се бори со токсините, помага во пренесување на храната низ желудникот и дигестивниот тракт (дигестивниот систем).
 3. Го третира вознемирениот стомак, мачнината, повраќањето и дијарејата.
 4. Ве ослободува од надуеност и придружни проблеми.
 5. Ги ублажува симптомите на настинка и грип.
 6. Делува како лек против кашлица.
 7. Помага за чистење на синусите.
 8. Ја олеснува главоболката и течењето на носот.
 9. Го намалува воспалението, го олеснува отокот и болката при артритис.
 10. Ја ублажува болката од мигрената.
 11. Ги олеснува менструалните грчеви.

Чај од ѓумбир

Чајот од ѓумбир е еден од најдобрите и најлесните начини да го внесете ѓумбирот во вашата дневна исхрана и затоа искористете ги неговите лековити дејства.

Како да направите чај од ѓумбир:

Излупете помало парче корен од ѓумбир (со големина 5 см) и исечете ги на парчиња (прстени). Во меѓувреме, ставете 1 литар вода да зоврие, па додајте го подготвениот ѓумбир во врелата вода и варете уште 10 минути.

Извадете го чајот од ѓумбир од оган, покријте го и оставете да отстои околу 15 минути. После тоа, кога ќе се подизлади, можете да додадете мед и лимон за да го направите вкусот подобар.

Ѓумбир и лимон

Ѓумбирот и сокот од лимон се многу лесни за подготовка и многу лекуваат. Го зајакнуваат имунитетот, го чистат организмот и го поттикнуваат здравото слабеење.

Состојки:

1 поголем корен свеж ѓумбир (големина 5 см)

2 лимони

Мед

Приготвување:

Излупете еден поголем корен свеж ѓумбир (големина 5 см) и ставете го во блендер или соковник, потоа додадете 2 лимони (излупени) и измешајте. На овој начин ќе добиете концентриран ѓумбир и сок од лимон, кој се разредува со вода. Можете да го засладите сокот по вкус. Свежо подготвениот сок од лимон и ѓумбир треба да се пие најмалку 3 пати на ден за да има лековито дејство.

Ѓумбир, лук и лимон

Ѓумбирот, лукот и лимонот во комбинација се вистински природен мелем за бројни здравствени проблеми. Тие го зајакнуваат имунитетот, го чистат телото од токсини и други штетни материи, делуваат против инфекции и воспаленија, ги чистат крвните садови и го зајакнуваат организмот.

Како да ја подготвите оваа прекрасна комбинација:

Состојки:

 • 500 гр квалитетен мед
 • 1 поголем корен од ѓумбир
 • 1 лимон
 • 1 помала главица од лук

Приготвување:

Подгответе еден поголем корен свеж ѓумбир, излупете го и изрендајте го. Земете 1 лимон и исцедете го сокот или исечкајте го лимонот на парчиња како што ви одговара. Излупете го лукот и ситно исечкајте го. Сите овие состојки ставете ги во стаклена тегла со мед, така што ќе се наполни малку повеќе од половина, бидејќи ѓумбирот и лимонот ги ослободуваат соковите. Теглата оставете ја да отстои еден ден со сите овие состојки, а прелијте ја со мед.

Ако имате какви било проблеми, земајте 3 супени лажици од оваа смеса секој ден. За да го зајакнете имунитетот и да спречите болести, земајте 1-2 лажици од оваа смеса на ден.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Стручњаците алармираат: „Веганството лошо влијае на мозокот на децата“

saso user

Ова се најнездравите пијалоци, а некои од нив се вистинско изненадување

saso user

Смрт или хит за диетата: Дали смеете да јадете компир ако сакате да ослабете?

saso user