Свет

НАТО на вонредни консултации за ситуацијата во Сирија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг свика вонреден состанок денеска со амбасадорите на државите на Алијансата.

Амбасадорите ќе разговараат за ситуацијата во Сирија на барање на Турција. Се прецизира дека барањето е по Член 4 од Вашингтонскиот договор, според кој секоја земја од Алијансата може да побара консултации со своите сојузници доколку идентификува закана за нејзината безбедност, територијален интегритет или политичка независност.

Столтенберг синоќа ги осуди воздушните напади на Сирија и Русија во сириската провинција Идлиб. Најмалку 33 турски војници беа убиени вчера во Идлиб од воздушни напади, за кои Турција смета дека се дело на сириската армија. Анкара се одмазди со напади против позиции на армијата на сирискиот претседател Башар ал Асад. САД повикаа да се стави крај на офанзивата на Идлиб и изразија поддршка за Турција.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Земјотрес од 6,7 по Рихтер потресе регион меѓу Иран и Турција

saso user

Баша: Да го испратиме „балканскиот Мадуро“ пред правдата или во политички азил

saso user

ЕК одлучува дали Хрватска ги исполнува условите за Шенген, Словенија се заканува со блокада

saso user