Спорт

Дуелот Јуве – Интер останува без навивачи поради коронавирусот

Големото дерби на италијанскиот фудбал Јувентус – Интер ќе се игра пред празните трибини. Ова го соопштија официјално од Серија „А“.

Вчера се појави надеж дека судирот сè уште може да се игра пред полни трибини, но таа опадна по кризната средба за коронавирусот. Веќе однесе 17 жртви, а 580 луѓе се заразени.

Регионите во Пиемонт, Ломбардија, Фриули, Венето и Лиџурија се ставени во карантин. Ова значи дека средбите Милан – Џенова, Удинезе – Фиорентина, Парма – СПАЛ 2013 и Сасуоло – Бреша, исто така, ќе се играат пред празни трибини.

Јуве го пречекува Интер во недела од 20,45 часот по наше време. И двата тима и Лацио водат здрава битка за „Скудетото“ и судирот во Торино е исклучителна важност.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Надал: Федерер секогаш ги прави „најтешките работи многу лесно“

saso user

Градите на Гергес во фокус на тренерот, кој ѝ даваше инструкции на тенисерката

saso user

Федерер елиминиран од Димитров во четвртфиналето на УС опен

saso user