Свет

Во Италија заштитни маски се продаваат и за цена од 5.000 евра, на трговците им се заканува затвор

Трговците на интернет, кои наплаќаат неверојатно високи цени за заштитни маски за лице и други производи што ги рекламираат како заштита од коронавирусот, ќе се соочат со кривични пријави во Италија.

Финансиската полиција објави денеска дека открила луѓе кои преку интернет продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче. Покрај тоа што цените се неверојатно „надуени“, продавачите на интернет шират лаги и тврдат дека нивните производи нудат „целосна заштита“ од коронавирус.

Дваесет лица се обвинети за лажно рекламирање и запленети се илјадници заштитни маски за лице, прочистувачи на воздухот па дури и хартиени заштитници за тоалет школки, соопшти полицијата, а пренесува „Индекс.хр“. Лажното рекламирање се казнува со затворска казна до две години, соопштила полицијата.

По избувнувањето на епидемијата на коронавирусот, луѓето во неколку делови на Италија од аптеките и продавниците ги разграбале заштитните маски за лице и антибактериските гелови за раце, што предизвикува пораст на цента на ваквите производи.

На прес-конференција во Рим министерот за надворешни работи, Луиџи ди Мајо, рече дека владата размислува да донесе мерки за намалување на цените, но исто така истакна дека на повеќето луѓе не им требаат маски.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Канада трага по двајца тинејџери осомничени за три убиства (ВИДЕО)

saso user

Пожари беснеат на околу 4.000 хектари во Каталонија

saso user

Гок: Ако Џонсон стане премиер, јас заминувам

saso user