Балкан

Бугарите заради гласини за менување на курсот на валутата размениле милијарда лева во евра

Бугарските граѓани почнаа масовно да ја продаваат домашната валута и да ја купуваат единствената валута во ЕУ заради гласините дека левот ќе престане да има фиксен девизен курс во однос на еврото, јави Бугарското радио, а пренесе порталот „Банкар.ме“.

Според податоците на Бугарската народна банка, граѓаните од банкраските сметки досега повлекле речиси 1,2 милијарда лева, што претставува околу 613 милиони евра, додека истовремено штедењето во евра е зголемени за 350 милиони.

Гувернерот на Бугарската народна банка Димитар Радев повеќепати повтори дека државата не планира да го укине фиксниот девизен курс и дека за тоа не се преговарало со финансиските регулатори од ЕУ.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Голем пожар во јужниот дел на Закинтос, се евакуираат две села

saso user

Фридом Хаус: Сериозен пад на слобода на медиумите откако е Вучиќ на власт

saso user

Грција ќе оди на избори веројатно на 7 јули

saso user