Здравје

Чудна, но моќна комбинација: Што сѐ лекува мешавина од кромид и мед?

Незаменлив во исхраната, кромидот содржи многу корисни состојки, што го прави исклучително ефикасен кај одредени здравствени проблеми. Пред сè, се покажал ефикасен во спречувањето на атеросклерозата, односно во блокирањето на крвните артерии. За да се постигне саканиот ефект, би требало да се консумира пропорционална мешавина од сок од кромид и мед, односно – колку сок толку и мед. Смесата треба да се зема секој ден три до четири пати по една лажичка, сè додека не почувствувате подобрување.

Вака подготвен кромидот е добар и против кашлица, а за истите цели одлични резултати дава и оној што е печен во маслиново масло или варен во млеко. Свежиот сок е делотворен кај плакнењето на воспалената слузокожа на усната празнина и носот, како и за инхалација на синусите. Сокот се користи и за јакнење на коренот на косата, така што се втријува во коренот на влакната.

Кромидот варен на овој начин е исто така добар против кашлицата, а за истите цели одлични резултати дава оној печен во маслиново масло или варен во млеко. Свеж сок е ефикасен во испирање на воспалените мукозни мембрани на устата и носот, како и за вдишување на синусите. Сокот се користи и за зајакнување на коренот на косата така што го триете во коренот на косата.

Инаку, кромидот има најголем позитивен ефект врз целокупното здравје кога е во сурова состојба, додека неговите ефекти и дејство се намалуваат со пржењето или готвењето. Затоа, кромидот треба да се консумира свеж, како задолжителна состојка во разни салати.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

За кои сѐ здравствени проблеми помага озонирана вода или капсули збогатени со озон ?

saso user

Дилеми: дали ги зачувавте матичните клетки на своето дете?

saso user

Седум совети како да се ослободите од заостанатата вода во ушите

saso user