Балкан

Против коронавирусот не може да се борите со политика

Албанскиот премиер Еди Рама на Твитер напиша дека против коронавирусот не може да се борите со политика, ниту со сештологија, уште помалку со страв и со паника и додаде дека се преземени сите мерки во соработка со Светската Здравствена Организација (СЗО).

„Ние од првиот момент на неговото појавување се подготвуваме во тесна соработка со Светската Здравствена Организација. Правевме и правиме сè според планот. За жал, оваа земја, при секоја природна непогода или катастрофа или здравствена итна состојба што се појавува, мора да се соочи и со својата голема несреќа на канали и портали, каде во овие случаи цветаат незнаењето, злобата, мрзеливоста и лакомоста на маскарадата, која во вакви случаи станува нечовечност“, напиша Рама.

Тој додаде дека и на врвот на паразитите кои се впуштаат над јавноста во потреба од информација, повторно, како и секогаш „излегуваат злобните политичарите кои сакаат хаос, очај и се во очајнички обиди да го вратат минатото кое ги однесе засекогаш со себе“.

Рама вчера ја демантираше аудио пораката на социјалните мрежи за појава на коронавирус во Албанија,што предзвика паника во земјата,уверувајќи ги албанските граѓани дека нема случај на коронавирус во земјата.

– Истите болни умови, кои ве вознемирија со лажните вести во текот на долгите денови и ноќи по земјотресот се во акција. Не потклекнувајте на ваквите лажни вести. Коронавирусот не ја има погодено Албанија! Но, како и за целиот свет, постои потенцијална закана,за што се преземени сите мерки во случај ако треба да се соочиме – посочи Рама.

ФОТО: EPA-EFE /FILIP SINGER

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Убиецот од Србија бил мирен и одличен ученик, неговиот брат користел наркотици

saso user

Србија: Избрани најдолги машки мустаќи и женски плетенки

saso user

Турција, сепак, го ослободи уредникот на „Спутник“

saso user