Свет

Египет: Почина Хосни Мубарак

Некогашниот египетски претседател Хосни Мубарак почина во 91. година од животот, јавуваат египетските медиуми.

Мубарак на чело на Египет беше речиси 30 години. Се повлече по големите демонстрации во 2011 година. Беше четври претседател на Египет, а на власт дојде во 1981 година.

Новите власти го ставија зад решетки поради обвинувањата поврзани со корупција, но беше пуштен од затвор во 2017 година, откако повеќето од обвинувањата беа отфрлени.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вашингтон го зголемува притисокот, Белград испраќа контрадикторни пораки

saso user

Видео-блогерка се обиде да ја бојадиса косата во живо, па остана ќелава (ВИДЕО)

saso user

Запленети 3,5 тони хашиш во Португалијa

saso user