Балкан

Во Загреб се тестираат шест примероци на коронавирус

Од Клиниката за инфективни болести во Загреб известуваат дека во тек е тестирање на вкупно шест примероци на коронавирус (КОВИД-19), по еден од Сплит и Ријека и по два примерока од Загреб и Сисак.

Информациите за резултатите ќе бидат достапни по завршување на тестирањето, преку здравствените установи, од каде се испратени примероците на тестирање на Клиниката за инфективни болести во Загреб, согласно со Општата регулатива за заштита на податоци.

Во досегашните тестирања во Клиниката ниту еден примерок не бил позитивен на новиот коронавирус.

Информациите ќе бидат ажурирани во зависност од појавата на нови примероци, се наведува во соопштението на Клиниката.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ако возот доцни, Хрватите ќе добиваат надоместок

saso user

Српско МНР: Изјавата на Борисов е неприфатлива

saso user

Пецас: Чувствителноста на Ципрас „за нашиот заеднички дом“, задоцни 4,5 години

saso user