Свет

БЕЗОБРАЗЕН СКОК НА ЦЕНИТЕ Колку чини една заштитна маска во Италија?

Италијанските власти соопштија во вторникот дека отвориле истрага за остриот скок на цените на заштитните маски и гелови за дезинфекција на рацете по појавата на новиот коронавирус на северот од земјата.

– Ќе покренеме истрага по медиумските извештаи за налудничаво високите цени по коишто овие производи се продаваат на интернет последните два дена – изјави заменичката на миланскиот државен обвинител, Тицијана Сичилиано.

Многу аптеки наведуваат дека имаат недостиг од заштитни маски и гелови за дезинфекција на рацете и многу граѓани се вртат кон интернет каде што цените на овие артикли се вивнаа.

– Цените на маските на интернет пораснаа од еден евроцент на дури 10 евра, а шише од средство за дезинфекција од 7 евра минатата седмица се искачија на 39 евра во понеделникот – рече Сичилиано.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Најмалку 12 жртви во свлечишта во југозападна Кина

saso user

Блумберг: Европа планира военопоморска мисија за заштита на пловењето по Персискиот залив

saso user

Започнаа протестите ширум светот против климатските промени – Грета на чело (ВИДЕО + ФОТО)

saso user