Балкан

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Министерството за надворешни работи на Словенија, преку соопштение апелира до своите граѓани да бидат многу внимателни кога патуваат во Италија поради ширењето на коронавирусот.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, поради ширењето на новиот вирус во северниот дел на Италија, надлежните ги советуваа сите они кои сакаат да патуваат во соседна Италија, да се информираат дали во местото кое сакаат да го посетат има заразени со коронавирусот.

– Ситуацијата со заразени лица брзо се менува, така што пред да патувате информирајте се каква е моменталната ситуација во местото каде што сакате да престојувате, се наведува во соопштението на словенечкото Министерство за надворешни работи.

Според надлежните, особено внимателни треба да бидат и они кои се враќаат од Италија во Словенија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Притвор за двајца косовски Срби, вршеле притисок да се гласа за Српската листа

saso user

Нови тројца сомнителни случаи со коронавирус во Албанија

saso user

Анкета: Грабар-Китаровиќ во водство, на второ место е Милановиќ

saso user