Македонија

Заев за своето детство во Муртино: Копав на нива, истоварав шлепер, продавав на пазар

Зоран Заев, поранешниот премиер во емисијата „Еден на еден“ на Канал 5 зборуваше за своето детство поминато во родното Муртино и раните денови поминати во ова село.

– До 1993-та година одев да копам на нивата во Муртино, моето родно место, тогаш се вадеа пари доста од земјоделието и тоа се продаваше на пазарите во Србија, Босна. Поминав 4-5 години на пазарите низ Србија, го продавав родот. Кога се вратив од студиите во Скопје, бев магационер една година во фирмите на мојата фамилија. Па истоварав половина шлепер, тоа е убаво искуство. Јас велам, не мора веднаш директор да се стане – рече Заев.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Претседателот Пендаровски потпиша 21 закон

saso user

Ден како создаден за плажа

saso user

Ни ја донесоа чешката кујна, а ги бендисаа македонските ќебапчиња и вина

saso user