Свет

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

– Oхрабрува овој тренд, но не е време за самозадоволство – изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на брифинг во Женева, пренесоа британските медиуми.

Тој, исто така, забележа дека бројот на случаи на коорнавирус во остатокот од светот е многу низок во споредба со Кина, но, додаде, дека тоа можеби и нема долго да остане така.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Од вечерва се затвораат пабовите, ресторантите, театрите и кината во Британија

saso user

Во холандски авион пронајдени 80 килограми кокаин

saso user

Наместо со Велика, ќе владее ли наскоро кралицата со Мала Британија?

saso user