Урбани вести

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ДЕНОТ НА РЕТКИТЕ БОЛЕСТИ

Во одбележувањето на Денот на ретките болести 29-ти февруари, на иницијатива на граѓанскиот активист Гордана Лолеска, општина Охрид ќе се вклучи на уникатен начин. Од вчера, од 19 часот, па се до 29- ти февруари, зградата на општина Охрид, секоја вечер во траење од 5 часа ќе биде осветлена со зелена, розева и сина, кои се заштитни бои на кампањата за Денот на ретките болести. За прв пат во земјава една јавна институција ке биде осветлена со боите на ретките болести.

Овие 5 часа осветлување се симболика за 5% од пациентите со ретки болести низ целиот свет за кои има некаков лек.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Утре во Белчишта ќе се одржи инфо сесија за ЕУ ИПА 2020 проекти

saso user

ПРОТОКОЛАРНА СРЕДБА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ СО БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР

saso user

ЈАВНА РАСПРАВА ЗА БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2020 ГОДИНА

saso user