Здравје

Не ја фрлајте водата од варените тестенини, дајте ја на цвеќето

Водата од тестенините е полна со  витамини и минерали кои на растенијата им помагаат да останат здрави и го поттикнува нивниот раст и развој, пренесува „Дејли Мејл“.

-Следиот пат кпга ке варите тестенини не ја фрлајте водата. Прво нека се излади а потоа со неа полевајте го цвекето, рекол Даниел Нирнберг, председателка на групата  „Фу Танк”.

Кога тестенините се варат, скробот се разградува во водата а растенијата сакаат скроб. Минералите во водата на цвеќињата им слуќат како ѓубриво, кое им помага за долготрајно растење.

Освен водата од тестенините може  да се користи и водата од варење на  зеленчукот, како компирот или јајцата.  Многу е важно водата да не биде зачинета или посолена

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Сина боја за девојчиња, а розева за момчиња – како дошло до промена?

saso user

Варена пченка може да го излечи целото тело: Сите правиме една иста грешка кога ја вариме

saso user

Дали правите сé што НЕ треба откако ќе се најадете?

saso user