Балкан

И Словенци меѓу заразените со коронавирус на крузерот Принцес Дајмонд

Министерството за надворешни работи на Словенија потврди дека меѓу заразените патници со коронавирусот на крузерот Принцес Дајмонд има и словенечки државјани.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, од шестте Словенци кои беа на бродот, двајца се заразени, двајца се здрави, а за две лица се уште се чекаат резултатите. Заразените се веќе во болница каде им се укажува соодветна медицинска помош.

Во меѓувреме се прават последните подготовки за враќањето на словенечките граѓани назад во земјата. Властите соопштија дека во текот на денот детално ќе информираат кога и како ќе се спроведе враќањето на лицата кои со недели беа во карантин на крузерот.

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вучиќ телефонски ѝ се жалел на Меркел за таксите на Приштина

saso user

Србија заработила милијарда евра од извоз на софтвер и услуги

saso user

Нема бомба во Белград, станувало збор за лажна дојава

saso user