Македонија

АХВ: Во земјава нема кинески пратки храна, вирусот е опасен за луѓето, не и за животните

Алармот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) е вклучен по појавата на корона вирусот, но директорот Зоран Атанасов вели дека простор за паника нема со оглед дека Кина веднаш воведе забрана за каков било излез од зафатените подрачја.

– Алармот е вклучен и кај нас, но нема увоз на пратки од Кина. Вирусот е опасен за луѓето, не и за животните, истакна Атанасов.

Според него, АХВ поседува специфична опрема за заштита од болести која, ако биде потребно, ќе му се стави на располагање на Министерството за здравство.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Финишира кампањата за претседателските избори

saso user

Притвор за полицаецот од Вејце кој со службен пиштол повреди двајца

saso user

Со добар пријател самоизолацијата ѝ не е така тешка, кучето Алексо „врти“ кебапи со возачот Јонче Спироски ВИДЕО

saso user