Свет

Кина ја повика меѓународната заедница да се приклучи во борбата против Ковид-19

Кина ги повика сите држави да се приклучат кон напорите во борбата против новиот коронавирус, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли.

– Коронавирусот преминува граници, затоа се неопходни обединети напори на меѓународната заедница. Во оваа борба за јавно здравје најважно е меѓусебното разбирање, довербата и поддршката без оглед на границите, рече Ванг по средбата со германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас во Минхен. Досега од Ковид-19 починале 1.383 лица, а 64.435 се заразени низ целиот свет.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„Јутјуб“ и „Гугл“ казнети 170 милиони долари во САД бидејќи не штитат деца

saso user

Џонсон предложи предвремени избори на 15 октомври

saso user

Линдзи Хојл нов претседател на Долниот дом на британскиот Парламент

saso user