Свет

Во Кина над 1.700 здравствени работници се заразени со новиот коронавирус

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со новиот коронавирус.

Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина, Зенг Јичин истакна дека приближно 1.400 лица се заразени од вирусот што се шири низ Азија и достигна САД и Европа.

Зенг изрази „сериозна загриженост“ нагласувајќи дека Комисијата веќе издала препораки за мерки за превенција и контрола во медицинските установи.

Тој додаде дека според извештаите за епидемиолошката состојба во изминатите неколку дена, медицинските работници се 3,8 проценти од вкупно потврдените случаи на инфицирани со новиот корона вирус.

Комисијата соопшти дека новото, значително зголемување на регистрираните пациенти е резултат на примената на новата методологија, што почна да се применува во најранливата провинција Хубеи.

До вчера, бројот на потврдени случаи ширум Кина се искачи на 63.851, што е за 5.090 лица повеќе од претходниот ден, а бројот на починати се зголеми за 121 и сега изнесува 1380 лица.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пентагон ќе ја набљудува Русија во согласност со меѓународниот договор Отворено небо

saso user

Романија лани загуби 23.000 жители

saso user

Вонредна состојба во Нов Јужен Велс поради жештини и пожари

saso user