Здравје

Ако барате мрсна храна – можеби ви треба повеќе сон?

Поспаноста може да ги активира хормоните кои го регулираат гладот и ситоста – грелин и лептин.

Истражувањето, објавено во European Journal of Clinical Nutrition, докажа дека недоволниот сон влијае да јадете дополнителни 385 калории на ден.

Покрај тоа, недостатокот на сон може директно да влијае на потребата за храна – и тоа со покачување на нивото на хемиските супстанци “ендоканабиноиди” во крвта.

Ако се борите против желбата за маснотии и калорична храна, експертите советуваат да се насочите кон промена на навиката за спиење.

Здрава замена

Кога ќе имате потреба за калории, можете да ја задоволите со намирници, како што е авокадото, јаткасти плодови, путер од јаткасти плодови, семки, риба.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Нашето тело најмногу старее на 34, 60 и 78 години

saso user

Пет едноставни начини на кои ќе ги натерате децата да јадат повеќе зеленчук

saso user

Ако ги забележите овие промени на градите, посетете лекар

saso user