Здравје

Стресот е најголемиот ризик фактор депресијата на младите

Здравствените работници велат дека стресот е појава која се почесто се јавува кај младите, фактор кој многу негативно влијае врз нивното здравје.

Оттаму велат дека кај ваквите млади пациенти се дејствува со лекови за смирување, а ако нема подобрување тогаш пациентите треба да побараат помош од психијатри и психолози.

Советуваат младите да ги менуваат своите навики и да водат поздрав живот, преку занимавање со некои хоби прошетки во природа, спорт и поминување на времето со пријателите.

Зоран Димовски

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Помогнете му на црниот дроб со здрава салата и сок

saso user

Колку пошарено, толку подобро

saso user

Наместо паметни помагала и многу зборување, најважна е интеракцијата со вашето дете

saso user