Свет

На каталонскиот регионален лидер му е одземено пратеничкото место

Каталонскиот регионален Парламент му го одзеде пратеничкото место на претседателот на провинцијата Квим Тора бидејќи не ги почитувал шпанските строги правила за изборна пропаганда.

Локалните медиуми наведуваат дека ваквата постапка веројатно ќе предизвика незадоволство меѓу приврзаниците за независност на Каталонија, кои сметаат дека станува збор за неправедна одлука.

На Тора ќе му биде дозволено да остане шеф на регионалната Влада на Каталонија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Германците не ѝ веруваат на новата претседателка на ЕК

saso user

Трамп: Едвај чекам да се видам со Ким Џонг-Ун

saso user

Избори во Хонг Конг: Половина мандати за продемократските кандидати

saso user