Бизнис

Папата повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Папата Франциск ги повика влијателните учесници на Светскиот економски форум во Давос во центарот на јавната политика да ги стават луѓето, а не профитот.

Во писмено обраќање, папата ги потсети делегатите на „моралната обврска во центарот на јавната политика да го стават човекот, а не само стремежот за власт или профит“.
– Форумот претставува сцена на која „политичката волја и меѓусебната соработка можат да бидат насочени и зајакнати за надминување на изолационизмот, индивидуализмот и идеолошката колонизација која, за жал, ја карактеризираат премногу современата дебата – вели папата Франциск.

Во Давос, папата е претставуван од кардинал од Ватикан.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

За 10.103 фирми УЈП одобри финансиска поддршка за исплата на плата за април

saso user

За три недели во Шпанија без работа останале 900.000 луѓе

saso user

Работна средба на Советот на странски инвеститори со премиерот Зоран Заев

saso user