Спорт

Надал лесно ја мина првата пречка на Австралија опен

Првиот светски рекет, Рафаел Надал го совлада боливискиот тенисер Уго Делин во првото коло на Австралија опен. Шпанецот лесно, со максимални 3-0 (6:2, 6:3, 6:0) го доби мечот за нешто повеќе од два часа игра.

Во следното коло, ривал на Надал ќе биде победник од дуелот меѓу Аргентинецот Федерико Делбонис и Португалецот Жоао Соуза.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува од 49 милиони долари.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Њујорк петта година по ред најскап клуб во НБА, тежи 4,6 милијарди американски долари

saso user

Новиот тренер на Јуве откри како ќе го користи Роналдо

saso user

Конте нов тренер на Интер

saso user