Балкан

„Мајки на Сребреница“ ја тужат Холандија во Стразбур

Семејствата на жртвите во здружението „Мајки на Сребреница“ поднесоа тужба против холандската држава до Европскиот суд за човекови права во Стразбур.

„Мајките на Сребреница“ се борат за признавање на одговорноста на холандската држава, чии трупи беа распоредени во тогашната енклава Сребреница во 1995 година во име на ОН.

Судската постапка е поднесена во име на „Мајки на Сребреница“ од двајца адвокати, Марко Геритсен и Симон ван дер Слуис, кои во изјавата изјавија дека „Холандија не презела доволно мерки за заштита“ на населението во Сребреница.

На 11 јули 1995 година, холандските мировници ја напуштија енклавата Сребреница со илјадници бегалци во силите на босанските Срби.

Здружението „Мајки на Сребреница“, кое претставува повеќе од 6.000 роднини на тие жртви, го поведе случајот пред највисоките холандски судови во 2007 година, достигнувајќи само делумен успех.

Во 2019 година Врховниот суд на Холандија донесе одлука дека холандската држава има само „многу ограничена“ одговорност за масакрот.

Во геноцидот во Сребреница беа убиени 8.372 луѓе.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Мицотакис положи свечена заклетва во претседателската палата

saso user

По ноќ мината во притвор, бугарскиот министер за екологија поднесе оставка

saso user

Ердоган утре ќе го означи почетокот на градбата на автопатот Белград-Сараево

saso user