Здравје

Исчистете ги бубрезите на наједноставен начин

Со текот на времето во бубрезите се таложат сол и токсини, па и ситен песок и камчиња. Тоа е потребно да го исфрлиме или бубрезите ќе заболат.

Земете цел грст измиени листови магдонос или кориандер и исечкајте ги на порупни парчиња, ставете ги во тенџере и прелијте ги со вода (таман толку за да ги покриете листовите). Ставете го тенџерето на шпоретот и оставете го да врие 10 минути. Тргнете го од шпоретот, оставете да се излади (покриено). Процедете го у кога ќе се олади ставете го во фрижидер. Пијте една чаша дневно. Може да направите и посилен чај со тоа што ќе го оставите покриен да стои 30 минути.

По неколку дена, ќе забележите дека вашата урина се променила, бидејќи телото ги исфрла сите акумулирани отрови од бубрезите.

Исто така, бидете подготвени ако се сомневате дека имате камења во бубрезите. Овој  чај од магдонос ќе ги „поттурне “, па можеби ќе треба да посетите лекар. Покрај чајот од магдонос, не заборавајте да внесувате доволно течности во текот на денот за бубрезите да функционираат правилно.

Покрај магдоносот, добри чистачи на бубрезите се и јаболките, лимонот, лубеницата, а за маслиновото масло се вели дека помага при исфрлањето на камењата.

Иако овој напиток е сосема безбеден природен лек, избегнувајте го во текот на бременоста и консултирајте се со вашиот лекар.

Овој чај се препорачува да се пие двапати месечно, како дел од редовниот детокс на телото. Исто така, одличен е за олеснување на менструалните болки и грчеви.

Дали некогаш сте користеле чај од магдонос за да ги исчистите бубрезите?

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Која храна треба да ја избегнувате во лето?

saso user

Дали навистина постои глобална пандемија на лажни лекови кои убиваат деца низ целиот свет?

saso user

Пушите? Погледнете што му прават цигарите на вашето срце! (ВИДЕО)

saso user