Топ вести Урбани вести

Галерија & Видео : Во Охрид свечано одбележување на – Денот на рибарите

Чествувањата и обичаите поврзани со Водици во Охрид, продолжија и денес, 20-ти јануари со Денот на рибарите, односно прославувањето на празникот Свети Јован Крстител.

 

Манифестацијата со традиционалното капење на рибарите и годинава беше надополнета со повеќе културни и забавни содржини и концерт на македонската фолк ѕвезда Миле Кузманоски.

И оваа се подготвуваше позната традиционална „ Рибна чорба“ во голем казан,кој беше приготвена од страна на професиорите и учениците од Средното угостителско училиште „Ванчо Питошевски“ од Охрид, која беше послужена на сите гости.

Манифестацијата се одржа на Градскиот плоштад. Главен донатор е фармацевтската компанија „Зегин’“.

Охридскај

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Отворена посебна сметка за донации за семејствата на настраданите кај Ласкарци

saso user

Почина славната актерка Неда Арнериќ

saso user

Туск утре во Скопје

saso user