Свет

Уште еден Женски марш против политиките на Трамп

Учесниците на вчерашниот четври  по ред Женски марш на улиците на Вашингтон и другите градови ширум САД ја критикуваа политиката на американскиот претседател Доналд Трамп , залагајќи се за еднаквост на половите и за поголеми права на жените.

Учесниците изразија и поддршка за реформи во имиграциската сфера, во здравството, а укажаа и на значењето на заштита на животната средина. Тие побараа и поголеми права на ЛГБТ заедницата, еднаквост помеѓу расите и слобода на вероисповедта.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Момче направило „љубовни таблети“ за да и’ помогне на својата девојка да се справи со анксиозноста

saso user

Порошенко потпиша уставен амандман за влез на Украина во ЕУ и НАТО

saso user

Фукујама: На ЕУ и недостига демократија

saso user