Урбани вести

Тони Стефановски од Стење го фати светиот крст во водите на Преспанското Езеро

На големиот христијански празник „Богојавление“- Водици, градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски присуствуваше на традиционалното осветување на водите и фрлање на светиот крст во Преспанското Езеро.
Светиот крст го фати Тони Стефановски од Стење, кој беше даруван од градоначалникот Гошаревски со телевизор и со други пригодни подароци од страна на МПЦ.
Чинот на осветување на водите го водеа свештениците од преспанко- пелагониската епархија од ресенското намесништво.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ОБНОВЕНО: СВИКАНА ТРИЕСЕТ И ЧЕТВРТАТА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД

saso user

ГРДАНОСКИ МУ ОБРУСИ НА САШО ДОНЕВ

saso user

Охрид нема и неможе да биде заложник на грипа од 30-тина узурпатори ,ма како и тие да се нарекуваат ,дали еснаф или некако поинаку

saso user