Свет

Ескалираат нередите во Бејрут, над 160 повредени

Над 160 луѓе се повредени вчера во протестите во Бејрут, Либан, откако безбедносните сили употребија солзавец и водени топови во судирот со демонстрантите во близина на либанскиот парламент.

– Над 65 луѓе се однесени во болниците, додека над 100 добиваат помош на лице место – изјавил портпаролот на Црвениот крст, додавајќи дека меѓу повредените има припадници на безбедносните сили.

Во Либан избија масовни насилни протести против владејачката елита. А претседателот денеска нареди војската да излезе на улиците за да воспостави ред во државата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Шпанскиот Врховен суд дозволи ексхумација на телото на Франциско Франко

saso user

Интерпол распиша потерници по 20 осомничени за убиството на Кашоги

saso user

САД основаат фонд од 10 милијарди долари за идната власт на Венецуела

saso user