Балкан

Вирусот на птичји грип Х5Н8 регистриран на фарма во Чешка

Во Чешка по три години за првпат е регистриран високо патоген вирус на птичји грип Х5Н8.

Чешкитата државна ветеринарна администрација соопшти дека епидемијата е пријавена на живинарска фарма во централното подрачје на Чешка.

Анализите потврдија дека од вирусот птичји грип се угинати голем број кокошки.

Локалната ветеринарна служба наведе дека се преземени сите мерки за претпазливост.

МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

saso user

Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај британската кралица

saso user

Лазански нов амбасадор на Србија во Русија

saso user