Бизнис

Раст на МБИ-10 индексот на Македонската берза

Индексот на Македонската берза МБИ-10 на крајот на последниот работен ден од неделава изнесуваше 4.872,39 проценти, што претставува раст од 0,7 проценти на неделно ниво.

Според податоците на Берзата, вкупниот промет на берзанските трансакции неделава изнесувал 136,1 милиони денари, што е речиси двојно повеќе споредено со претходната седмица, кога тој изнесувал 70,3 милиони денари.

Како што објави СееЊуз, ОМБ индексот на Македонската берза пак неделава бележи пад од 0,02 индексни поени во однос на претходната седмица, односно од 132,91 на 132,89 индексни поени.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ќе се ловат продавачите на црно на Интернет, пратките ќе се скенираат електронски во пошта

saso user

УЈП: Безбедни се сите податоци во апликацијата „МојДДВ“

saso user

Квалификувана работна сила е најголем проблем за индустријата

saso user