Спорт

Надал: И јас сум изненаден што сум број 1

Поставениот под број 1 во главната шема на Австралија опен, Рафаел Надал влезе во својата трета деценија како играч број 1 во светот и 33-годишниот Шпанец изјави дека е изненаден што е на врвот на машкиот тенис, со оглед на неговата возраст и проблемите со повредата со текот на годините.

Тој има за цел едвај втора титула во неговиот 15 настап во Мелбурн, како и израмнување на рекордот на Роџер Федерер од 20 Гренд Слем титули. Тој сега има можност да држи и три од последните Гренд-слем титули по победата на Ролан Гарос и УС Опен минатата година.

– Па, не можам да кажам дека имав среќа да избегнам повреди затоа што немав. Но, нема посебна тајна. Само страст, љубов кон играта и да останеш позитивен во тешките периоди. Точно е дека минав низ многу тешки моменти во текот на кариерата. Но, секогаш бев во состојба да се справам заради вистинската поставеност и луѓето околу мене. Тешко е да се замисли, и заради мојот стил на игра, дека сум тука пред вас денес како број 1. Дури и за мене е изненадување – започна Надал на својата прес-конференција.

Шпанецот се соочува со боливискиот Уго Делијан во првото коло на Австралија опен, а потенцијални ривали во четвртото коло на турнирот се Карен Хачанов или Ник Кириос. Австралиецот и Надал никогаш не се сакале, но светскиот бр.1 знае на што е способен контроверзниот судски ривал.

– Секој знае кој е Кириос. Секој знае колку е талентиран, колку е добар кога сака да го игра својот најдобар тенис, кога е во можност да игра на врвот на своите способности. Неговите шанси се секогаш таму – заврши Надал за шансите на Киргос за титула во Мелбурн.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Федерер со победа ја започна сезоната на трева

saso user

Мурињо се разведува по 30 години брак?

saso user

ПСЖ ќе понуди 80 милиони евра за двајца играчи на Милан

saso user