Спорт

Имобиле убедливо прв на листата на стрелците во ТОП 5 лигите

Напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле направи хет-трик во натпреварот од 20. коло од италијанскиот шампионат против Сампдорија (5:1). Дваесет и деветгодишниот Италијанец има постигнато 23 гола на 19 натпревари во Серија А оваа сезона и го предводи списокот на стрелци.

По Имобиле во Италија на листата на стрелците се наоѓаат Кристијано Роналдо (Јувентус) и Ромелу Лукаку (Интер) со по 14 гола.

Во другите четири европски првенства од ТОП 5 лигите по ефикасност се истакнуваат: Џејми Варди (Лестер) со 17 гола во англиската Премиер лига; Лионел Меси (Барселона) – 13 во шпанската Ла Лига; Роберт Левандовски (Баерн) – 19 во германската Бундеслига; Висам Бен-Једер – 14 во француската Лига 1.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ужас во Мексико: Фудбалер усмрти судија за време на натпревари

saso user

Руни: Ако Ливерпул стане шампион, тоа ќе биде кошмар

saso user

Историски успех во македонскиот мотоциклизам

saso user