Сцена

Жан-Пол Готје се повлекува со јубилејна ревија

Францускиот моден креатор Жан-Пол Готје (67) најави дека ќе се повлече од светот на модата и оти ревијата на висока мода во Париз идната недела ќе биде негова последна.

– Оваа ревија слави 50 години од мојата кариера и воедно ќе биде моја последна – објави Готје на Твитер.

Тој наведе дека неговата модна куќа „Готје Париз“ ќе продолжи да работи.

Готје првата колекција ја претстави во 1976 година и долго важеше за креатор кој ги поместува границите во модата и ги поминува линиите помеѓу машката и женската гардероба.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Елтон Џон и „Парамаунт“: Рускиот дистрибутер цензурира сцени од геј секс во „Рокетмен“

saso user

Откриена причината за смртта на синот на шеикот – се предозирал на оргиите во својот дом ФОТО

saso user

Почина познатиот Попара од серијата „Среќни луѓе“

saso user