Балкан

Ердоган: Ако падне легитимната влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам.

– Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска влада, напиша Ердоган во текст за порталот „Политико“.

Тој наведе дека терористичките организации како Исламска држава и Ал Каеда ќе имаат корист од тоа.

– Организациите што беа воено поразени во Сирија и во Ирак ќе најдат плодна почва повторно да застанат на нозе – потенцира Ердоган.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Монструмот од Нови Сад во бегство 24 часа, целиот град блокиран

saso user

Демонстрантите од пред албанскиот Парламент се префрлија пред полицијата во Тирана

saso user

Милановиќ ќе оди во Јасеновац, но не и во Блајбург

saso user