Балкан

Голем судир помеѓу полицијата и демонстрантите во Бејрут: Војската на улица, повредени најмалку 75 лица ВИДЕО

Најмалку 75 лица се повредени при судирот помеѓу полицијата и демонстрантите во центарот на Бејрут, изјавил за телевизијата „Хадат“ претставник на либанскиот Црвен крс. Триесет лица починале во болница.

Joyce Karam

@Joyce_Karam

BREAKING : Escalating situation in downtown Beirut, clashes between security and Protestors. Red Cross estimating 75 injured.

Fires across downtown, here after burning of protestors tents. You can hear church bells in background:

Embedded video

320 people are talking about this

Претходно силите за борба со нередите употребиле водени топови и ранати со солзавци против демонстрантите. Демонстрантите се обиделе да се пробијат до плоштадот за да побараат да се распушти законодавната власт.

Уличните активисти фрлале по полицајците со камења, петарди, шишиеа со запалива материја и со остри предмети. Има повредени. Групата која правела нереди е уапсена.

Во центарот на престолнината се префрлаат единиците на војската, за да не се дозволи напад на владините згради, банките и продавниците. Како што јавува телевизијата, полицијата го умиштила кампот од шатори кои ги подигнале демонстрантите на плоштадот Риад Солха.

Luna Safwan – لونا صفوان

@LunaSafwan

Live from – where electricity is cut from the whole Martyr square. Police is cracking down on protestors now. Numbers are still big. Teargas pouring like rain every 5 minutes.

Embedded video

146 people are talking about this

Новиот бран на улични акции во Бејрут почна во вторникот, откако лидерите на демонстрантите објавиле кампања за граѓанска непослушност, за да го зголемат притисокот врз власта.

Press TV

@PressTV

Lebanon’s anti-govt. protests turn violent in Beirut https://www.pscp.tv/w/cPMgtTF6dkVOV0RMQVd5UWV8MW1ueGV6Z01tQW5LWKGbfCE5pj3fimnlpKOz30DBp2-6WlIBBtpegtPavslM 

Press TV @PressTV

Lebanon’s anti-govt. protests turn violent in Beirut

pscp.tv

56 people are talking about this

Во Либан трет месец се одржуваат масовни протести кои доведоа до оствка  на коалициската влада.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Загинаа три лица, меѓу кои и дете, во несреќа во тунел кај Сараево

saso user

Сервер: Не е мудра изјавата на Дачиќ за организирана поддршка на изборите за Трамп

saso user

Уапсени 22 анархисти поради инцидентите во Солун

saso user