Свет

Вирусот на птичји грип Х5Н8 регистриран на фарма во Чешка

Во Чешка по три години за првпат е  регистриран високо патоген вирус на птичји грип Х5Н8.

Чешкитата државна ветеринарна администрација соопшти дека епидемијата е пријавена на живинарска фарма во централното подрачје на Чешка.

Анализите потврдија дека од вирусот птичји грип се угинати голем број кокошки.

Локалната ветеринарна служба наведе дека се преземени сите мерки за претпазливост.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Уште двајца лекари починаа од коронавирусот, досега 2.619 жртви и 80.000 болни

saso user

Над 10.000 км2 од амазонската прашума исечени во последната година

saso user

Италија мора да го реформира законот за доживотна робија

saso user