Спорт

Јувентус и Барселона се во преговори за размена на играчи

Екипите на Јувентус и Барселона преговараат за размена на играчи, пренесува „АС“.

„Бјанконерите“ го сакаат хрватскиот играч од средниот ред, Иван Ракитиќ во своите редови, додека Федерико Бернадески може да тргне во спротивна насока.

Идејата не е нова. За слични преговори се дискутираше минатото лето, но тие беа прекинати поради тренерот на Каталонците, Ернесто Валверде. Тој сега не е веќе на функцијата и може да се направи оваа размена.

Ракитиќ се согласил на ваков развој на настаните. Позицијата на Бернадески не е позната.

Јувентус исто така ќе бара паричен надоместок, бидејќи Италијанецот е 6 години помлад од Хрватот.

МИА

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вардар го победи украински Мотор Запорожје

saso user

(видео) Му влета дете на Мбапе на терен – славниот фудбалер го расплака

saso user

Верстапен кон Леклер: Возиш неодговорно!

saso user