Македонија

Милошоски за новиот закон: Повторно има обид тимот на СЈО да биде „удомен“ кај Русковска

Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците на владиниот тим односно СДСМ и ДУИ и размена на аргументи.

Антонио Милошоски, од работната група на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека, иако до распуштањето на парламентот има помалку од еден месец , постојат одредени шанси, ако тоа се постави како приоритет, да се постигне согласност за законот за јавното обвинителство.

– Во текот на вчерашниот ден добивме предлог-закон од страна на владините коалициски партнери СДСМ и ДУИ за јавното обвинителство. Ова е веќе четврти предлог, со поинаков текст од претходните три и од оној кој се уште е во собраниска процедура. Би било коректно од собраниското мнозинство да го повлечат овој предлог-закон кој е во собраниска процедура, за да можеме да разговараме за новопредложениот – рече Милошоски.
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, кој е во опозициската работната група за законот, вели дека од она што можел да го види во преодните и завршни одредби на предлогот, повторно се остава еден законски обид за тимот на СЈО да биде „удомен“ на некој начин во тимот на обвинителката Вилма Рускоска.
– Законот за јавнообвинителска служба и законот за плати на јавните обвинители е прилично јасен, не може ниеден обвинител без разлика каде бил ангажиран да добие повеќе од 35 отсто надомест од неговата основна плата, а видовме дека сите обвинители кои работеле во СЈО добивале по астрономски суми, околу, 70, 80 или 100 илјади евра и за таков прекршок треба да се поведе во најмала рака дисциплинска постапка. Цениме дека не би требало овие лица да бидат овласетни или наградени со некоја повисока позиција во јавнообвинителскиот систем или, пак, да бидат привилегирани во споредба со нивните колеги обвинител-, рече Милошоски.
За изјавата на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји Милошоски рече дека ја толкуваат како изјава која ја демантира министерката за правда Рената Тренеска Дескоска дека носењето на овој закон не е неопходно.
– Се гледа дека погрешила во нејзината проценка и ние стоиме на располагање да создадеме услови за поширок консензус – рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тунис и Грузија воспоставија дипломатски односи со земјава

saso user

Започна состанокот на лидерите на Западен Балкан, една од темите и членството во ЕУ

saso user

Шилегов: Градската куќа ќе биде на Плоштад

saso user