Спорт

Манчестер Јунајтед назначи нов капитен

Хари Мегваер е официјално новиот капитен на Манчестер Јунајтед.

Централниот бек, кој е само половина година во составот, ја наследува лентата од Ешли Јанг, кој ќе ја продолжи кариерата во Интер.

Веста за Мегваер ја потврди менаџерот на „црвените ѓаволи“, Оле Гунар Солскјер.

– Хари е капитен. Сè за него кажува дека тој е лидер. Хари ќе продолжи да ја носи лентата, рече Солскјер.

Досега во сезоната капитени биле Маркус Рашфорд, Давид Де Хеа и Џеси Лингард.

До летото, носител на лентата беше Антонио Валенсија.

ФОТО: EPA / PETER POWELL

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Милан го казни Кеси со 40.000 евра поради скандалот со Билија

saso user

Валверде блиску до отказ од Барселона

saso user

Македонија загуби, среќниот гол го даде Пјонтек

saso user