Балкан

Изборите во Србија ќе се одржат на 19 или на 26 април

Парламентарните и локалните избори во Србија ќе се одржат на 19 или на 26 април, изјави претседателот Александар Вучиќ.

Вучиќ, на крајот од гостувањето во утринската програма на ТВ Прва, кажа дека изборите ќе бидат на крајот на април, прецизирајќи дека ќе бидат на 19 или на 26 април.

Со ова, како што јави дописникот на МИА од Белград, Вучиќ дефинитивно ја отфрли идејата, за која се залагаше еден дел опозицијата и меѓународната заедница, изборите да бидат во првата недела од мај, односно на 3 мај, што е краен законски рок, поради потребата за спроведување на измените на изборните закони договорени во дијалогот што го имаше власта со дел од опозицијата со посредство на Европскиот парламент.

Поголемиот дел од опозицијата, коалицијата на Сојузот за Србија, како и партиите на поранешниот претседател на Србија, Борис Тадиќ – Социјалдемократската партија (СДП) и Нова странка (НС) на поранешниот премиер Зоран Живковиќ најавија бојкот на изборите.

Во Србија во тек е и дебатата за намалување на изборниот цензус од пет на три проценти, што е иницијатива на српскиот претседател.

ФОТО: EPA / GEORGI LICOVSKI

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Напукна асфалтот на новиот автопат Е-10 низ Грделичка клисура

saso user

Пожар во хотел во Атина

saso user

Експлозија на пазар во Загреб, нема повредени

saso user